Rozhovor s trenérem

Rozhovor s hlavním trenérem klubu pro Horácké noviny:

Jak vznikla myšlenka založit v Náměšti nad Oslavou oddíl krasobruslení?

Vznik krasobruslařského klubu v Náměšti nad Oslavou  iniciovala maminka jedné z mých tehdejších svěřenkyň. Pravda je taková, že v tomto kraji a širokém okolí dlouhou dobu krasobruslařský oddíl nepůsobil. Pokud vím, v Jihlavě funguje oddíl synchronizovaného krasobruslení, individuálnímu krasobruslení se nejblíže věnuje několik oddílů v Brně. Tak proč ne právě v Náměšti? Krásné město, moderní stadión a poměrně široký region, kde tento krásný a zdravý sport chybí.

Jaký zájem je o tento sport v řadách dětí, případně jejich rodičů?

Krasobruslení je úžasný současně i velmi náročný sport. Pokroky přicházejí jen díky tvrdé práci a „naježděným kilometrům“ … to již vyžaduje notnou dávku vytrvalosti, motivace a disciplíny. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že počáteční nadšení některých zájemců o tento sport se po určité době vytrácí. Pak již záleží na jejich osobnosti a v nemalé míře  i rodinném zázemí a podpoře, která jim může pomoci vytrvat. Odměnou každého trenéra je, pokud vztah mladého člověka  k  jeho  sportu se stane současně jeho  životním stylem.

Trénujete krasobruslení v Brně, které má nesrovnatelně větší možnosti a podmínky. Jakou má podle vašeho názoru budoucnost krasobruslení v Náměšti?

Náměšť je malebné město na pomezí Vysočiny a má všechny předpoklady stát se výborným tréninkovým střediskem nejen  pro krasobruslení. Opravdu, spojuje se zde několik velmi příznivých faktorů…. Nový zimní stadion, o který je pečováno řádně a poctivě, a  navíc je  situován v naprosto klidné části města v těsném sousedství fotbalového hřiště. Nové ubytovací kapacity budou dobudovány co nevidět, také v docházkové vzdálenosti. Město  a jeho  představitelé nás vzali na vědomí a kvitují, že vedle hokeje - tedy vyloženě „mužského“  sportu- se v Náměšti o slovo hlásí sport, kde se realizují převážně dívky. Pevně věřím, že se nám podaří pro rok 2013 získat finanční podporu z rozpočtu města na pokrytí alespoň části provozních nákladů klubu a tím jej přiblížit podmínkám přípravy malých hokejových nadějí.

Jak se snažíte získat nové krasobruslaře a jak jste v tomto ohledu úspěšní?

Je to různé, ale i v tomto sportu platí ono otřepané „Lépe jednou vidět než tisíckrát slyšet“ … Krasobruslení je spojením dynamiky a ladnosti pohybu, vyžaduje naprostý cit pro hudbu a současně výbornou koordinaci vlastního těla. Někteří zájemci přicházejí, nebo lépe řečeno jejich rodiče je přivádí, díky okouzlení výkony špičkových krasobruslařů na některém ze světových podniků. Jsou děti, které se zkrátka rozhodnou a jdou za svým snem… V současné době například připravujeme takovou malou krasobruslařskou exhibici. Vše proběhne 3.11.2012 na zimním stadióně HC Horácké Slavie Třebíč. Díky pochopení a laskavosti jejího vedení jsme dostali možnost, v rámci přestávky hokejového utkání domácích s Olomoucí, představit náš klub. S krátkým programem jako host vystoupí Pavel Dorňák od letošního podzimu kandidát reprezentace ČR. Naše snaha má za cíl, upozornit na existenci klubu a přivést nové zájemce o krasobruslení na led do Náměště nad Oslavou.

S jak starými dětmi pracujete?

Pokud se ptáte na věkové rozpětí mých svěřenců, pak je to od 6 až 19 let. V náměšťském Klubu bruslí děti ve věku 4 až 12 let. A nejvhodnější věk, kdy začít s výkonnostním krasobruslením? Mezi 5-7  rokem věku dítěte.

Jak často a kde trénujete? (léto i zima)

Trénujeme celoročně, krasobruslení má prázdniny tak maximálně tři týdny a to někdy v období květen červen.

Jaké jsou podmínky v Náměšti nad Oslavou?

Jak už jsem o tom hovořil výše Náměšť má všechny předpoklady být perfektním střediskem krasobruslení, jakých u nás moc není. Snad se tu najdou lidičkové, kteří nám pomohou tuto krásnou myšlenku uvést do života.

Co je vaším trenérským cílem?

Jednoznačně přivést nové talenty od prvních kroků na ledě až po reprezentaci a účast na světových Grand Prix. To se ovšem podaří jednomu z mnoha adeptů krasobruslení. Tak snad to, že je tu skupina dětí, které s chutí tráví velkou část ze svého volného času na ledě a dávají tak svému životu smysluplný obsah, budují si přátelské vztahy v kolektivu, ctí řád a pravidla, o něco usilují… snad v tomto smyslu „i cesta může být cíl“!

 

Ilustrační fotografie je legální fotografie z fotobanky www.pixmac.cz